Pénze és lakása is van a Pikó-vezette önkormányzatnak, mégsem oldják meg a Diószegi utcaiak lakhatását
- Hír8 Extra
- máj. 16.
- 3 perc olvasás
Már egy éve tudható, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem a Diószegi utcai romos bérházak irányába terjeszkedne. Ez lehetne örömhír is, hiszen az önkormányzati bérlők régóta szeretnének élhetőbb körülmények közé költözni. Az ott élők lakhatását az önkormányzat feladata lenne megoldani, hiszen komoly összegeket is kapnak a kormánytól a kisajátított ingatlanokért. Ám ennek egy év elteltével sincs semmi jele, holott elegendő lakása és pénze is van a kerületnek arra, hogy elindítsa a folyamatot.

Tavaly áprilisban fogadták el azt a törvényt, amelyben döntöttek a Diószegi Sámuel utca 18., 22., 24., 26., 28., a Korányi Sándor utca 20., a Dugonics utca 11. és a Sárkány utca 1. alatti önkormányzati épületek kisajátításáról, hogy az ingatlanok felújítást, újjáépítést követően a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet szolgálhassák tovább. Az állam a romos épületeket nem ingyen viszi, hanem jó pénzt fizet értük. A Dugonics utcai volt iskolaépületért például jóval magasabb összeget fizet, mint amennyiért Pikó Andrásék korábban el akarták azt adni.
Már rég el lehetett volna kezdeni a lakók elhelyezését, kártalanítását
A lakóépületekben élő mintegy 200 bérlő család lakhatását még mindig nem kezdték meg Pikó Andrásék. Ehelyett időről időre kiállnak az ott élők elé és a kormány ellen hergelik az embereket.
Ez történt a legutóbbi lakossági fórumon is, ahol felmerült a lakók részéről, hogy miért nem kezdik meg addig is a már meglévő erőforrásokból a lakókat elhelyezni, illetve kártalanítani, de Pikó András világossá tette, amíg nem kapja meg az ingatlanok ellenértékeként általa elvárt teljes összeget, addig senkinek nem biztosít cserelakást.
Pikó András túszként tartja maga előtt a Diószegi utcai lakókat.
A történet másik szála, hogy Pikó Andrásék az NKE-beruházás ellen azzal a jelszóval tiltakoztak, hogy ők már terveztek oda - részben éppen az érintett házakra - egy Dió2030 elnevezésű felújítási projektet, és hogy ha nem sajátította volna ki ezeket az ingatlanokat az állam, akkor azt már el is kezdték volna megvalósítani. A dolog pikantériája, hogy a Dió2030 alapján is éppúgy cserelakást kellett volna biztosítani az ott lakóknak, mint jelenleg, ugyanis mint kiderült, az új lakásokat Pikóék nem a jelenlegi Diószegi utcai lakóknak szánták.
Elpárolgott az önkormányzat bérlakásállománya?
Most viszont kitalálták, hogy mégsincs 200 lakása az önkormányzatnak, ami természetesen nem lehet igaz, hiszen tavaly nyáron, az önkormányzati választáson még azzal kampányoltak, hogy 200 önkormányzati lakást újítottak fel. Ennyire egyébként sem lenne szükség, hiszen sok bérlő pénzbeni megváltást szeretne, és nem cserelakást.
Elegendő bérlakásnak ezek szerint lennie kell. Pénznek is, hiszen egyrészt az állam kifizeti az ingatlanok értékét, másrészt az önkormányzat rekordösszegből, immár több mint 52 milliárd forintból gazdálkodik, mégsem tesz semmit a Diószegi utcaiak lakhatásának megoldására.
A jelek szerint Pikó Andráséknak megfelelőbb, ha bizonytalanságban tartják az érintett Diószegi utcaiakat, hiszen a baloldal abban bízik, hogy a lakókat folyamatosan tudják a kormány ellen hergelni. A legutóbbi lakossági fórumon is világossá tették, hogy terveik szerint a választás előtt nagy balhét akarnak csinálni ebből az ügyből.
Hármas garanciarendszer védi a lakókat
Ezt a macska-egér játékot azonban nem tudják a végtelenségig játszani. Már csak azért sem, mert Ferencz Orsolya és Sára Botond kiharcolták, hogy az érintett lakókat hármas garanciarendszer védje.
Ha nem biztosít az önkormányzat megfelelő cserelakást, akkor az állam fogja ezt megtenni. Ha valamely lakó azt sem fogadja el, akkor kártalanításra jogosult.